Zasłony rzymskie góra - dół

08.01.2019

Rolety rzymskie to jedne z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych osłon przeciwsłonecznych i dekoracyjnych na okna. Są eleganckie i efektowne, nadają wnętrzu ton ciepła, a bogactwo tkanin od delikatnych i stonowanych po wyraziste pozwala je dopasować do niemal każdego pomieszczenia podkreślając jego indywidualność. Dlatego też coraz większe zainteresowanie wzbudza dostępne od pewnego czasu w świecie produktów naokiennych nowe rozwiązanie - tzw. zasłona rzymska góra-dół. Czym charakteryzuje się ta nowa propozycja i czym różni się od tradycyjnej rolety rzymskiej?

Co to jest zasłona rzymska góra - dół? To po prostu zasłona rzymska, w której zastosowano charakterystyczne dla plis rozwiązanie polegające na możliwości ustawienia jej na dowolnej wysokości na oknie. Dzięki temu w jednym produkcie połączono główne zalety dwóch innych: charakterystyczną dla plis możliwość zasłonięcia od góry i dołu dowolnego fragmentu szyby oraz walory estetyczne zasłony rzymskiej.

Na czym polega mechanizm? Konstrukcja takiej zasłony składa się z dwóch rynien: górnej i dolnej. Podobnie jak w przypadku plis, można je dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, co pozwala na przesłonięcie od góry i od dołu wybranego fragmentu szyby. Dzięki sznurkom napinającym zasłonę można zatrzymać na dowolnej wysokości.

Co to oznacza w praktyce? Jakie są zalety tego rodzaju rolety rzymskiej? Przede wszystkim możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna w zależności od potrzeb. Dlatego system ten sprawdzi się zarówno w kuchni lub łazience przysłaniając dolną część szyby, w przypadku wysokich okien czy też w pomieszczeniach, w których światło słoneczne bywa o określonej porze dnia uciążliwe na przykład podczas zachodu lub wschodu słońca. Możliwość dostosowania przesłony okna do kąta padania promieni słonecznych bez całkowitego zasłaniania szyby jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

Dodatkową zaletą tego typu rolet jest ich montaż: bezinwazyjny i w świetle szyby, nie utrudniający przez to w żadnym stopniu otwierania skrzydeł okiennych podczas ich codziennego użytkowania. Natomiast charakterystyczny dla rolet rzymskich ogromny wybór materiałów, ich faktury, kolorów czy transparentności, stwarza nam duży potencjał możliwości wyboru i kreacji rolety zgodnie z naszymi preferencjami i dopasowania jej do naszego wnętrza.


Czytaj także: