Modne wnętrze w 2022 roku

22.01.2022

Koniec roku za nami, a wraz z nim wszelkie podsumowania oraz najnowsze stylizacje w dziedzinie designu i aranżacji wnętrz na rok 2022. Trendy wnętrzarskie w bieżącym roku wyznacza chęć wprowadzenia natury do naszych mieszkań, zbudowanie własnego azylu i przytulnej przestrzeni, która jednocześnie stymuluje do działania. W aranżacjach dominuje światło i przestrzeń, zrównoważony design i przyroda. Nasza wnętrza stają się wielofunkcyjne, przyjazne człowiekowi i temu co nas otacza. 2022 to przede wszystkim naturalne kolory i materiały, oraz dominujący we wnętrzach: spokój, harmonia i wyciszenie.

Trendy, w każdej dziedzinie życia, wynikają z społecznych potrzeb, zachowań i wydarzeń, które dzieją się wokół nas, i są zwykle odpowiedzią na otaczającą nas rzeczywistość. Minione lata, i czasy pandemii, do jakich przyszło nam się dostosować, spowodowały, że dom stał się dla nas nie tylko miejscem wypoczynku, ale i miejscem pracy. Miejscem gdzie spędzamy zdecydowaną większość naszego czasu. Dlatego też, trendy na rok 2022 są odpowiedzią na nasze potrzeby.

Współczesne zmiany życia, oddalenie od przyrody, praca zdalna – wszystko to spowodowało, że postawiliśmy na elementy, które nawiązują do przyrody. Tworzymy wnętrza, które stawiają na komfort naszego samopoczucia, ułatwiają pracę i odpoczynek, pozwalają czuć się bezpiecznie, a zarazem pozwalają czerpać siłę z naszego otoczenia.

2022 rok to w dalszym ciągu zaproszenie natury do naszych wnętrz. Nadal stawiamy na materiały naturalne, elementy drewna, kolory ziemi, zielenie, błękit oraz fiolet (kolor Veri Peri został ogłoszony przez Instytut Panteone kolorem 2022), który wkracza do naszych domów w różnych swych odcieniach. Idealnie w nasze wnętrza wpiszą się drewniane żaluzje, które przybliżą nas nieco do świata natury, w subtelny sposób wpuszczą naturalne światło do wnętrza, ale także dadzą poczucie bezpieczeństwa i komfortu, gdy tylko będziemy tego potrzebowali .

Dodatkowo materiałem, przeżywającym swój renesans stał się bambus- elastyczny, wytrzymały, ekologiczny oraz lekki pojawiający się co najmniej w kilku interesujących wcieleniach, w tym żaluzjach bambusowych.

Tkaniny, jakie wprowadzamy do naszych wnętrz, z jednej strony mogą być delikatne i zwiewne (zasłony z materiałów konopnych, lniane) wprowadzające do naszego mieszkania jak najwięcej naturalnego światła, a z drugiej strony na topie są grube plecionki, materiały gęsto tkane z wyraźnie widoczną plecionką. Cienkie lniane zasłony nadadzą nowoczesnym wnętrzom delikatnego rustykalnego dotyku, i będą idealnie korespondować z minimalistycznymi aranżacjami, natomiast mięsiste tekstylia pozwolą nam poczuć klimat przytulności oraz intymności.

Szukając ukojenia w naszych domach, chcąc się w nie wtulić, będziemy stawiali również na tkaniny miękkie i przyjemne w dotyku, dlatego też takie tekstylia jak welur, aksamit czy zamsz pozostaną częstym bywalcem wnętrz. Miękkie, przyjemne w dotyku materiały i otulające nas tkaniny, wykreują przestrzeń pełną intymności i komfortu.

Bieżący rok to nie tylko ciepłe kolory i natura, ale także przyjazne dla nas kształty i formy mebli, gwarantujące poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Geometryczne meble, gdzie króluje owal, koło, kulista sylwetka, w połączeniu z miłą tapicerką w kojącym nas kolorze, zachęcą do chwili wytchnienia i odpoczynku.

Co więcej, biorąc pod uwagę nasz komfort i bezpieczeństwo, które w okresie kiedy większość czasu spędzamy w domu, nabrały nieco innego znaczenia, silną pozycję będą stanowić inteligentne rozwiązania w naszych domach (smart home). I choć nie stanowią one zazwyczaj elementu aranżacyjnego, to budują nas w poczucie bezpieczeństwa, wygody i ekologii. Ułatwiają nam życie, przyspieszają niektóre czynności oraz oszczędzają czas.

Inspiracje dla wnętrz w 2022 roku to z jednej strony zaproszenie natury do naszych domów, ale z drugiej czerpanie ze wzornictwa minionych dekad. Bez względu jednak na obowiązujące trendy pamiętajmy, aby każdą aranżację wnętrza zacząć jednak od własnych potrzeb.


Czytaj także: